Európska komisia povolila pestovanie GM zemiakov

Goto down

Európska komisia povolila pestovanie GM zemiakov

Odoslať pre Admin za Št marec 11, 2010 4:45 pm

Na začiatku roku 2010 Európska komisia schválila pestovanie GM (G - geneticky, M - modifikovaného) zemiaku Amflóra, ktorý vyvinula nemecká spoločnosť BASF a spolu so švédskou spoločnosťou Amylogene od roku 2003 vo švédsku žiadali o povolenie na jeho pestovanie pre priemyselné využitie.
Kvôli 7.rokov dlhému sporu sa Európský úrad pre bezpečnost potravin - EFSA a Európský úrad pre liečivá - EMEA od roku 2003 naplno zamestnávali námietkami odporcov pestovania zemiaku Amflóra, ktorých opodstatnenie museli pečlivo skúmať. Hlavne sa pojednávalo o géne nptII, ktorý dáva GM zemiaku rezistentnosť voči antibiotikám: "Kanamycin" a "Neomycin". Európska komisia po dlhoročnom skúmaní možností negatívnych dopadov na životné prostredie námietky posúdila ako neopodstatnené. Zastáncovia geneficky modifikovaného zemiaku Amflóra tvrdia, že priemyselné spracúvanie zemiaku Amflóra je ekologickejšie než u bežných zemiakov, pretože šetrí energie, vypúšťanie organických a anorganických odpadových látok do životného prostredia, a vodu na jej spracovávanie pri výrobe, kedy by pri bežných odrodách bolo potrebné čistiť amylopektin od amylózy. Hlavný rozdiel medzi odrodou zemiaku Amflóra a inými odrodami zemiakov, ktoré nemajú geneticky modifikované DNA je v pomere zložiek škrobov zemiaku. GM zemiak Amflóra neobsahuje toľko amylózy a má viac amylopektinu, ktorý nieje potrebné zbavovať amylózy.
Európska komisia pestovanie GM zemiaku schválila za podmienok, že zemiak Amflóra musí byť pestovaný s minimálnym odstupom priestoru 20.metrov od obyčajných zemiakov a s najmänej 40.metrovým odstupom od políčok pestovaných zemiakov s označením: "ekoplodíny", aby sa rastliny navzájom nepremiešali s potravinárskymi plodínami.
Geneticky upravená odroda Amflóra nebola vytvorená pre potravinárske účeli, ale na priemyselné využitie zemiaku a to hlavne v papierníctve a textílnom priemysle.

Video o vyhlásení Európskej komisie, ktorá oznámila dve rozhodnutia týkajúce sa geneticky modifikovaných zemiakov Amflora: prvý povolí pestovanie Amflora v EÚ pre priemyselné využitie, rozvoj pestovania GM zemiaku...


Bookmark and Share

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Európska komisia povolila pestovanie GM zemiakov

Odoslať pre Edward za Pi máj 28, 2010 2:27 am

Aspon nieco nové... Europska komisia sa teda rozhodla správne. Napokon ak je spracovavanie tych gm zemiakov ekologickejsie nez obycajnych, tak by malo byt rado aj Greenpeace a vsetci ostatny ekologovia by sa mali tomu rozhodnutiu tesit s farmarmi... Smile No, nakoniec jaky happyend. Mudro rozhodli

Edward
Anonymný


Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.