Odbory

Goto down

Odbory

Odoslať pre Admin za Št december 17, 2009 3:31 am

Sú podla vás odbory v kapitalistickej ekonomike plus a ak tak teda...? Lebo pred časom som sa zamýšlal nad tým, prečo sa na Slovensku ich rola v ekonomike teraz neuplatňuje napríklad tak ako západnejšie v Európe.

Nieje žiadne pravidlo že čo africká krajina to nízsky hrubý domáci produkt. Je viacero afrikých krajín v, ktorých majú podobný priemerný hrubý domáci produkt na hlavu/obyvateľa ako na Slovensku, ale napriek tomu tam väčšina ľudí žije v chudobe. Ako je to možné ak je v krajine produkovaný rovnaký priemrný majetok ako na občana Slovenska? Je to tým, že všetok majetok v krajine vlastní iba zopár ľudí ako napríklad "vládnuce rodiny" a že podniky týchto vládnucich rodín, národné a nadnárodné spoločnosti tam zamestnávajú "za drobné". Teda je rozdiel medzi prospešnou pravičiarskou klímou pre firmy ako napríklad v Dánsku, Rakúsku, Holandsku, Británii... kde má zamestnanec za prácu náležitú mzdu a medzi tým čo je nám často prezentované ako "v kvázi" nevyhnuteľné na tak isto pravičiarskom Slovensku.

Napríklad v Rakúsku majú nadnárodné hypermarkety/supermarkety pravdepodobne podobný hrubý zisk ako na Slovensku, ale zamestnanci rakúskych potravín majú niekoľkonásobne vyššiu mzdu, ktorá niejde pod 1200.EUR a to napriek tomu, že ten rovnaký zastnávateľ má rovnaké príjmi v oboch spomenutých krajinách.
V Rakúsku majú podobné ceny potravín, ale mnohé potraviny a drogériu dokonca lacnejšie. Z celkového počtu druhov výrobkou v predaji potravín a drogérie za posledné roky je v Rakúsku lacnejšie. Samozrejme v oboch krajinách si v potravinách nakúpia iba toľko koľko potrebujú. Nejedia 3.násobne toľko, pravdepodobne jedia rovnako veľa a varia z rovnakých základných potravín, lebo ak by sa stravovali vo fastfoodoch a polotovarmi čo asi robia, tak ich zisky by boli ešte nižšie než na Slovensku. Mimochodom: cez "krízu" sa zisky hypermarketov zvýšili a klesli maloobchodníkom.

Samozrejme že aj na Slovensku by kompletne všetci zamestnanci niektorých hypermarketov mohli dostávať mzdu od 1000. EUR hore tak ako v Rakúsku, lebo hypermarty by na to mali a samozrejme že niejde iba o hypermarkety. Niekto ako príčinu nízskych platov vidí iba zlý stav ekonomiky, ale realita je iná.

Nech je to už o jednej vláde, ktorá je pravicovou, dalšou označovanou za lavicovú, alebo aj odboroch, tak niečo tu funguje veľmi zle...


Naposledy upravil Admin dňa Ut február 23, 2010 11:36 pm, celkom upravené 37 krát.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Odbory

Odoslať pre Sandra za St december 30, 2009 10:19 pm

Tiež si nemyslím, že na Slovensku by na tom zamestnanci museli byť finančne oproti zvyšku únie až tak zle ako sú. Ale nemyslím, že by to bolo iba o odboroch a vláde.

Sandra

Počet príspevkov : 112
Age : 31
Location : Bratislava
Registration date : 12.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi http://zeleny.naturalforum.net/html-h2.htm

Návrat hore Goto down

Re: Odbory

Odoslať pre Tobi za Ne január 10, 2010 2:13 am

Tak... odbory sú na to, aby presadzovali zvýšenie platov a dohadovali sa o tom zrovna tak so zamestnávateľmi ako aj vládami, ale bez účasti zamestnancov to asi nepôjde.

Tobi

Počet príspevkov : 73
Location : Bratislava
Registration date : 07.05.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Odbory

Odoslať pre Admin za Ut január 26, 2010 12:13 pm

Myslíš, že zamestnávateľia zvyšujú platy dobrovoľne? Asi by sa našli aj ľudomili, ale väčšina sa riadi trhovou cenou práce a dopytom po ponúkanom pracovnom mieste.
Skôr by som povedal, že pri vyjednávaní odborov to nepôjde bez účasti zamestnancov, lebo bez podpori schopnej skupiny zamestnancov odborári nemajú s čím ťažiť a v podstate zamestnávatelia potom nemajú, ani dôvod sa s nimi baviť.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Odbory

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.