Hnutie

Goto down

Hnutie

Odoslať pre Denisa za Ut november 03, 2009 7:31 pm

K akému hnutiu patríte? O aké hnutie vlastne ide? Patria tieto stránky fóra medzi súčasť nejakého ekologického hnutia a ak nie toho, tak potom akého? Nejaké za ľudské práva, alebo?
Aká je potom filozofia vašeho...

Denisa
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Hnutie

Odoslať pre Admin za Ut november 03, 2009 9:08 pm

K žiadnemu hnutiu. Vysvetlenie:
sk.wikipedia.org/wiki/Individualizmus
Individuálne konanie dáva prednosť ochrane práv jednotlivcov a teda základných ľudkých práv a práv zvierat, namiesto dosahovania cielov prúdovej väčšiny. Hnutím bývavajú nazývané aj niektoré formi združení, avšak toto forum k nim nepatrí.

Dá sa to vnímať z viacero uhla pohladov definície toho čo vlastne je to "hnutie":
1. Sociologického a teda v podstate aj psychologického
2. Terminologicko-Filozofického
3. Terminologického ustáleného významu výrazov

1.: - Neexistuje preukázateľná spojitosť identity. Nieje spoločná identita sebaurčenia hnutia. Dokonca ani všetkých cielov. Bez spoločnej identity a cielov nieje hnutie. Zo siologického pohladu sa fórum nespojuje s ničím iným okrem diskusii, journalov, s legislatívou, ekológiou ako vedným odborom, ale pevne sa neviaže na žiadne organizácie a so žiadnymi ideologizmami hnutí, vlajkami, citátmi dovlečených do fóra, jeho registrovaný členovia nenosia rovnaké oblečenie a dokonca ani zase vždy niesú prítomné rovnaké postoje a teda vždy ani ciele podla, ktorých by bolo z extrovertného pozorovania podla niečoho spoločného možné usúdiť, že ide o participovanie k nejakému hnutiu. A forum je širokospektrálne. Iba tie petičné akcie.
- Napríklad ja osobne som nejakú dobu nosil vyholenú hlavu. Vyholenú hlavu nosia aj antifašistický Sharp rovnako ako fašistický Nati Skinheads. Nosia ju aj muži, ktorý z pohladu ženy vyzerajú o niečo lepšie bez vlasov ako s nimi a to už je o mne. Kedže hociaký druh sebaurčenia idividuálne vnímajúcemu nedodáva spoločná identita etnika, alebo hnutia, ale osobitá identita indivídua tak je to prejav individualizmu. Ide o optické vnímanie symetrie tváre: "s vlasmi" vs. "bez vlasov". Vtedy je vyholenie si vlasov prejav individualizmu na rozdiel ako, ked´by človek tie vlasy nosil, lebo letia na takých čo ich majú napríklad priemerne dlhé napriek tomu, že na neho vtedy niejdu vôbec alebo v opačnom príklade práve naopak. O sebe viac nepoviem, ale takto by som mohol pokračovať do vyčerpania témy.
- Ani ochranárske organizácie nech už z pomedzi ekologie, alebo ľudských práv a práv zvierat nemajú byť prečo považované za "ekologické hnutie", prípadne "hnutie za ľudké práva" a "iné" do, ktorého podľa definície tohto hnutia patria všetci ekoaktivisti, alebo humanoaktivisti z celého sveta. Ide o riadené a zákonom uznávané zväčša neziskové organizácie, ktoré majú rôzne zameranie a teda aj ciele. Napríklad samozrejme, že taká "Sloboda zvierat", ktorá sa zameriava na ochranu týraných zvierat nemá rovnaké aktivity a teda, ani ciele čo trebárs Greenpeace, ajked´ľudia z nich medzi sebou môžu sympatizovať. Tak isto má iné činnosti a ciele ochrany má napríklad Slovenský LOZ Vlk - Wolf než ako Greenpeace International a jej pobočky. Každá Organizácia, združenie... má odlišný program činností, ktoré sa navzájom nekopírujú a prispôsobujú sa cielom organizácie, respektívne osobité aktivity sú naplňaním ich osobitých cielov. Nedá sa teda vravieť o nejakom "Globálnom ekologickom hnutí" do, ktorého by patrili všetci ekoaktivisti, alebo dokonca väčšina z nich.


2.: Podla tohto uhla pohladu môže byť za hnutie považovaná každá skupina ľudí, ktorá koná s rovnakým cielom. Nieje definovaná veľkosť skupiny. čiže aj dvaja rodičia by mohli byť považovaný za príslušníkov "rodičovského hnutia", prípadne dvaja smädný turisti, ktorý sa nepoznajú a každý zvlášť hladajú stánok s občerstvením a chcú ich v Bratislave viac za príslušníkov "smädného hnutia za rýchle občerstvenie" a to aj bez toho, že sa za príslušníkov nejakého hnutia sami považovali. Tento uhol pohladu na to čo je hnutie je odveci, lebo výrazu neposkytuje dostatočnú definovanosť významu "hnutie", pretože ním je možné označiť každú nedefinovane veľkú skupinu ľudí s hociakým spoločným cielom. Dokonca by sa podľa dalo filozofovať, či náhodou nieje hnutím všetko čo sa pohne. Ale podla tohto vyjadrenia síce nieje hnutím výmena názorov pri diskutovaní, ani založenie diskusného fóra, avšak petičné aktivity áno. Teda z tohoto pohladu je to kontroverzné.

3. - A.: Ako hnutie je označovaný dav ľudí, konajúcimi so spoločnými cielmi. Kedže fórum sa zaoberá ochranou ľudských práv jednotlicov, môže právami zvierat a podobne a je nielen veľmi širokotématické, ale aj novátorské, tak nie.
- B.: Zaoberá sa právami jednotlivcov namiesto davu a zväčša individuálne, alebo aspoň v minorite, takže nie.
- C.: je to skupina ľudí presadzujúca spoločnú utopistickú ideologiu. Toto forum nemá žiadnu utopistickú ideologiu kvôli, ktorej by vzniklo. Ideologictickosť a faktickosť sú diametrálne odlišné výrazy, ktoré sa niekedy pokladajú za oponymá. Kedže je tu toho dosť z vedy a stránky majú diskusný, fakticko-informatívny, neemociálny, širokospektrálny a odlišný charakter, tak ide o faktický obsah. Potom... diskusia...


Naposledy upravil Admin dňa St november 04, 2009 3:05 pm, celkom upravené 3 krát.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Hnutie

Odoslať pre denisa za St november 04, 2009 2:58 pm

Ako to, že bez spoločnej identitity a cielov nemôže byť hnutie? Tie ciele ešte pochopím, ale prečo zrovna identita?

denisa
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Hnutie

Odoslať pre Admin za St november 04, 2009 7:24 pm

- Ciele závisia od identity, lebo k ID hnutí patria aj ich názorové platformy
- V podstate možno vravieť o 3.aspektoch identity hnutí:
1.Platforma členskej základne
2.Platforma ustálených názorov, prípadne ideologizmov hnutia - vnútorné ID presvedčenia
3.Spoločné vonkajšie črty ID členov sebaurčením samími členmi ako hlásenie sa k hnutiu, vlajka, oblečenie, hlásenie ideologie...

1. Ekólogia je členitý vedný odbor. Za člena neexistujúceho "Ekologického hnutia" sa je často považovaný rovnako: vedec, človek ktorý nechce, aby mu 200.metrov od domu vyrástla uholná elektráreň, aktivista zo SOS organizácie na ochranu vtáctva, ktorému ide možno iba o tie vtáky, ale to už ja neviem... ibaže kedže všetci majú nielen rozličné spôsoby, ale aj ciele, tak nieje o akom "jednotnom ekologickom hnutí" diskutovať.

Ochranárske organizácie majú medzi sebou rôzne štruktúri, avšak spoločné je to, že treba v nich byť registrovaný, ich štruktúri medzi sebou nepodliehajú hierarchii a majú rozdielny program ochrany. čiže môžu mať úplne iný ciel ochrany a priorít.

ID ľudí, ktorý nechcú, aby im vedľa domu vyrástla uhoľná elektráreň pozostáva v príslušnosti k nejakému územiu, obci a ich presvedčení, ktoré sa opiera o mnoho výskumov, že toxíny produkované uhoľnou elektrárňou môže poškodiť nielen ráz krajiny, ale aj zdravie ľudí a zvierat bývajúci v blískosti elektrárne. Teda jeho jediným cielom môže byť iba zastaviť výstavbu uhoľnej elektrárne v okolí jeho bydliska, ajked´výstavba takej istej elektrárne na inom území mu nemusí prekážať. Ibaže takto to je s mnohými ľudmi, ktorý vyvíjajú nejaké aktivity ekolobbingu.

2.- Názori Ekolobistov závisia od nových vedeckých poznatkov. To značí, že ich ciele a názori sú premenlivé v závislosti od nových vedeckých poznatkov.
- Platformi názorov jednotlivých ochranárskych subjektov sú odlišné. Niektorí pokladajú za dôležitejšiu ochranu v nejakom danom prostredí a to napríklad svojeho bydliska, alebo ochranu konkrétneho druhu organizmu a iný sa zase môžu zameriavajú iba na širšie globálne vplivy.

3. Je to závislé od toho o, ktorých ekoaktivistou ide, čiže opäť je to nejednotné.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Hnutie

Odoslať pre Fox za Pi november 06, 2009 3:09 pm

To je casta asociacia velkej casti spolocnosti, ajked nepisem ze spravna. Vsetko mimoparlametne co spolocnost spaja s politikou, alebo revolucionarskym zivotnym stilom je pokladane za sucast zasad nejakeho hnutia.

Fox

Počet príspevkov : 42
Registration date : 31.10.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Hnutie

Odoslať pre Tobi za St november 18, 2009 1:45 am

V kazdom pripade asi ide o revolucionarsky rozmyslajucich ludi nech to uz skatulkujeme hociako, ajked nieje velmi dobre sa nechat zaradovat medzi utopistov so slepou ideologiou, tak to urcite nie. Tak to uz je trochu o nejakej hre so slovickami a o tom ci sa nechat, alebo nenechat zaskatulkovat. Hnutie skinheads su napriklad naozajstne hnutie, ale mozno ze im tiez nieje jedno ako im hovoria a niektory su zase na to hrdy ze su v hnuti. No neviem to obhjektivne posudit.

Tobi

Počet príspevkov : 73
Location : Bratislava
Registration date : 07.05.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Hnutie

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.