Evolúcia

Goto down

Evolúcia

Odoslať pre Admin za St september 02, 2009 8:19 pm

Prečo je evolúcia slepá? Prečo je pre evolúciu nevyhnutelná pestrosť života, široká biodiverzita?
Ako prvá vedecká teoria vývinu života bola spropagovaná Darvinova teoria evolúcie, neskôr prišli neodarvinisti a iný, ale veľká časť ľudí si evolúciu dodnes vysvetlujú ako prispôsobovanie sa DNA jednotlivých jedincov druhov organizmov voči okolitým podmienkam, namiesto "prispôsobovania sa" jednotlivých druhov, či iba prirodzený výber života úspešných jedincov. Evolúcia je iba o rozšírení, mutovaní a zosilnievaní génov v rámci druhu, rekombinácii starých génov.
Evolúcia je slepou práve kvôli tomu, že jednotlivé druhy sa v pravej podstate významu neprispôsobia svojim DNA okoliu, ale iba prežijú tý odlišný z daného druhu, ktorý sú niečim výnimočný čo im poskytne možnosť rozširovať vlastné gény viac než ostatný a dané gény sa u daného druhu presadia.

Napríklad: "nárast blán", či "plutiev" a podobne. Nárast blán u veľrýb, ktoré boli volakedy suchozemské cicavce bola zo začiatku iba genetycká chyba, respektívne relatívne širšia pokožka medzi prstami bola abnormália jedincov/a oproti iným z druhu, ktorá im poskytla výhodu pri love vo vodách, či inak povedané to bola: "evolúcia, mutácia génov, rekombinácia starších a novších génov", ibaže práve takto funguje evolúcia. Jedinci predchodcov veľrýb s genetickou chybou , teda väčšími blanami si v mori lahšie hladali potravu a tým, že vymierali ostatný bez takejto dispozície sa presadzovali iba jedinci s najväčšími blanami, ktorých gény v línii pri nových počatiach zosilnievali. Evolúcia je o rekombinácii starých aktívnych, aj neaktívnych génov a presadenie sa tých jedincov, pre ktorých poskytujú nejakú výhodu oproti iným a dokážu sa viac rozmnožovať.
Takže takto funguje evolúcia.

Pestrosť, oslišnosť a izolovanosť biodiverzity

Ak to zveličím do kontrastu a predstavíme si, že je na nejakom izolovanom územý (napr. na ostrove, alebo kontinente)
napríklad pri rovnakom počte stromov na území je iba jeden druh stromu namiesto stotisíc, tak samozrejme je stotisícnásobne mänšia pravdepodobnosť vývoja pre ako 100.000.násobne mänší potenciál DNA pre možnosť evolúcie.
Dalšie je to, že ak by bol celý ostrov zarastený iba jedným druhm stromu namiesto izolovaných skupín v zmiešaných lesoch, tak na veľkom území by evolúcia prebiehala pomalšie kvôli tomu, že nové gény by nemohli rýchlo zosilnievať, pretože pel so starými génmi by stále opeloval nový poddruh a nové gény by sa tým oslabovali.
čiže pri predpokladaných klimatických zmenách zeme nieje rýchla evolúcia reálna. Najreálnejší je predpoklad, že sa znova bude začínať od začiatku s minimálnym množstvom rastlinných a živočíšnych druhov.


Prečo môžu mať menej zdravý ľudia zdravšie deti než tý zdravý?

Kvôli rekombinácii génov. U dvoch ľudí, ktorý nepatria k rovnakej rodovej línii pri počatí s najväčšou pravdepodobnosťou vznikne rekombinácia a mutácie génov z tých, ktoré majú spoločné, čiže z tých spoločných rozšírených, ktoré sa už volakedy presadili a boli úspešné, ajked´môžu byť aj neaktívne, či málo aktívne a rodičia môžu byť iba nosičmi. Kedže ich mali spoločné obaja rodičia, tak boli úspešnejšie než ostatné. Ak je jeden z rodičov s nejakou genetickou zvláštnosťou odlišnou od druhého, tak môžu mať spoločné iba gény populácie, ktoré už niekedy boli úspešné, ajked´nemusia byť aktívne. Majú ich, lebo volakedy neexistoval sociálny a zdravotný systém (predkovia by ich nesplodili).
Dalšia vec je rekombinácia génov pri, ktorej može dojsť k novovzniknutým génom, ktoré sa budú presadzovať lepšie než iných. Toto je možné, lebo pri styku dvoch ľudí z, ktorých aspoň jeden nieje zvláštny, či so špeciálnymi génmi "nieje čo kombinovať".
K príkladu: napr.: ak majú rodičia dlhé prsty:
1. reťazec -x-a-c-f-o-j-j- + reťazec -x-a-l-h-t-r-j- = mohlo by to vyzerať napríklad takto:
-x-a-a-cl-h-j-j-
2. -x-d-o-g-j-j-j- + -x-a-y-m-n-n-h- = jedniné aktívne čo je vysoko pravdepodobné, že sa prenesie je "X" a pretože sa gény neprekrývajú, tak potomok nemusí byť po nich, ajked´ dlhé prsty majú obaja, ibaže s inými génmi čo sa nezhodujú. Takže môže získať napríklad spoločné gény rodičov, ktoré mali ich babičky a prsty mať podobné im, alebo dojde k mutácii génov rodičov a medzi nimi možno aj tých po babičke.


Môže sa prispôsobiť človek novému prostrediu po klimatických zmenách?

Prečo nemôže? Odpoved´je jednoduchá:

1. Toxikácia prostredia... toxikácii sa dokážu prispôsobiť iba jednoduchšie organizmi, či iba baktérie. Keby sa zaplavila časť pevniny, tak aj bez nutnosti zrútenia civilizácie by po oceánoch a zemi ostal neuveritelný neporiadok a všetky toxické látky by expandovali a teda volne sa rozšírili do prostredia. Rovnako časté záplavy pevniny po zrážkach, ktoré začínajú postihovať Europu a zvyšok sveta veľmi intoxikujú prostredie.
Stačilo by napríklad zaplavenie Holandska, Belgicka, sev.Nemecka, sev.Polska, škandinávie, časti číny, Floridy, oblasti Kanadsko-Amerických jazier, Brazílie... a oceány by to už nerozdýchali.

2. Pretože rýchla evolúcia môže prebiehať iba pri živočíchoch ako napríklad hmyz, či baktériách, vírusoch a riasach, ktoré sa dokážu rýchlo rozmožovať a teda rekombinovať DNA. človek sa dokáže rozmnožiť iba jeden krát po niekoľkých rokoch od zrodenia, zatiaľ čo baktéria a vírusi môžu mutovať a rekombinovať DNA počas každého dňa. šváb sa môže rozmožovať už po dvoch týždňoch od svojeho zrodenia a preto je taký prispôsobivý s toľkými poddruhmi. Evolúcia u švába prebieha rýchlejšie než u človeka, alebo zložitejších rastlíných organizmov, ktoré sa rozmnožujú pomalšie.

evolucia
Evolúcia?


Naposledy upravil Admin dňa Ut september 22, 2009 8:59 am, celkom upravené 14 krát.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Sido za Pi september 04, 2009 1:19 pm

Hej, prirodzený výber a princíp náhodnosti evolúcie a teda výberu génov pri počatí.
či to človek prežije, alebo nie tak by bolo zaujímavé vedieť aký by bol keby prežil ako druh napríklad dalších 5000.rokov.

Sido
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Miro za So september 05, 2009 12:54 pm

1. Pri tom priklade s velrybami je evolucia pomenovana genetickou chybou. Skutocne by si to nazval prave takto? Zda sa ti to byt az tak vhodne pomenovanie?
2. Ako moze mat dieta nejaku koncatinu inak vyvinutu nez rodicia, ked ide o geny?

Miro
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Admin za So september 05, 2009 7:16 pm

1. Evolúcia, či abnormália, chyba... práveže ťažko nájsť kontrast a dokonca špecifikovať v čom je medzi tými termínmi rozdiel. Tú hranicu je možné nájsť prírode v drsných podmienkach, v rozdielnych podmienkach je to niekde chybou a inde výhodou. A to čo je niekde chybou može byť po rekombinácii a mutácii génov výhodou.
Vysvetlím to:
Princíp náhodného výberu génov bol dokázaný jedným Americkým genetikom, ktorý hladal jeden konkrétny spoločný gén druhu muchy a ovce. Tén gén nakoniec naozaj našiel, dostal za to Nobelovú cenu
a dokázal, že ovca ten gén získala po svojich predkoch z čias, ked´sme s muchami boli relatívne príbuzný.
Ide o to, že u ostatných cicavcov je ten gén neaktívny a sú iba jeho nosičmi. Nosíme množstvo génov z doby Dinosaurov, ktoré sú neaktívne, ale u nejakej ovice sa tento gén pri počatí zaktivzoval, zosiulnej a dnes ho má celý druh. Išlo o rekombináciu starých a nových génov.
Z času na čas sa narodí človek, ktorý má výrastok po 6.prste a je to tak isto rekombináciou starých neaktívnych a používanejších génov ako tomu bolo u oviec. Samozrejme, že ľudia získavajú aj nové gény, ale rovnako ako u tých prstov, tak v prípade veľrýb mohlo ísť o rekombináciu slabšieho, ale predsa len starého génu z čias pred cicavcami, ked´život iba vyliezal z morí, ajked´pravdepodobne gény blán zo začiatku iba zosilnievali. 6.Prst na ruke by bol označený za genetickú chybu a neviem prečo tak nepomenovať evolúciu veľrýb.

2. Už to je vysvetlené. Pri počatí sa gény rekombinujú a reťazce DNA sa musia rozpájať, aby sa znovu zaplietali. Pri tom zaplietaní je pravdepodobnosť odovzdávania génov podla zhodnosti DNA. V podstate idú o chemickú reakciu enzýmov, hormonov... Sme nosičmi aj starších génov, ktoré sú neaktívne a to napríklad po jednom z rodičov, alebo po starých rodičoch. Reťazce z časti aj zanikajú, ale samozrejme, že tu ide o viacero faktorov.
Niejde iba o samotnú stavbu a naprogramovanie DNA v súvislosti na hormony, ale napríklad aj o prekrvenie končatiny a teda neskoršie vyživovanie, atd´.


Naposledy upravil Admin dňa Ne september 06, 2009 12:00 am, celkom upravené 4 krát.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Sandra za So september 05, 2009 11:13 pm

Ak je evolúcia o presadení sa a rozmnožovaní, tak viem kto ju ovplyvnil naozaj výrazne, lebo raz som pozerala taký dokument a bolo to o Džingischánovi. Podla toho čo tam hovorili tak každý dvestý dnešný človek planéty je jeho potomkom a je to najväčší známi rekordman v počte potomkov. Každý dvestý človek našej planéty nosí nejaké vlastné gény od Džingischána. Niejde iba o zopár jeho deti, ktoré mal s manželkov, ale o tie ktoré nikdy ani nevidel. Jeho deti sa neskôr chovali podobne. Už to ani niesú odovzdávané Tatárske gény, ale skôr ostali prenášané iba z niektorých uplatneniaschopných Džingischánových génov, ktoré ostali kolovať v ľudstve od celej číny, cez väčšinu Perzie a severozápadné Rusko, Ukrajinu a juhovýchodnú Europu.

Sandra

Počet príspevkov : 112
Age : 31
Location : Bratislava
Registration date : 12.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi http://zeleny.naturalforum.net/html-h2.htm

Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Zinny za St september 16, 2009 5:19 pm

Vacsina ludi si mysli, ze druhy sa prisposobia vsetkemu a nechapu, ze ide o náhodnost vyberu genov.

Zinny
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Apol65 za Št október 29, 2009 9:20 pm

Myslim, ze niekedy je jednoducho prijemnejsie nad niecim prizmurovat oci. Ak by bola evolucia zalezitost nahodnosti vyberu genov, tak co potom s celozivotnym ucenim o dokonalosti cloveka, smerovanim ludskej rasy a vierovynaniami? A na druhu stranku najprv treba vediet, ze kvoli evolucii plno druhov sa nielen vyvija k dokonalosti, ale aj zanika pochovany dejinami. Vacsina druhov zanikne, pretoze nahodnost je nedokonala.

Apol65

Počet príspevkov : 12
Registration date : 29.10.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Fox za So október 31, 2009 6:46 pm

Ved aj takto sa da Cool alebo nie? Realita nieje vzdy COOL

Fox

Počet príspevkov : 42
Registration date : 31.10.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Apol65 za So október 31, 2009 10:03 pm

Nie, naozaj realitou naozaj vzdy image vyvoleného nepridáva king
Evolucia je ale dost o rozmnozovani, takze nakoniec im to ajtak niecomu byva. Egoizmus vie byt neprijemny.

Apol65

Počet príspevkov : 12
Registration date : 29.10.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre darwin za Ut november 10, 2009 1:25 pm

Stale nejako nechápem ako niekto moze mat ine geny nez rodicia.

darwin
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Admin za Ut november 10, 2009 9:52 pm

Keby mali mať iba rovnake tak nemôže prebiehať žiadna evolúcia.
Jednoducho nosíme aktívne aj neaktívgne gény a aj po inej stránke je genofond menený mutáciami génov. Určite to nieje bociánom. Myslím, že vyššie to už bolo docela dosť rozpitvané na to, aby to bolo možné veľmi ľahko pochopiť. Možno by si mohol načrtnúť čo presne na tom nechápeš. Takže čo z toho to bude? Niečo ti na tom asi nesedí a ja by som rád vedel čo? Ak máš na to nejakú argumentáciu, tak sem s ňou a ak nie, tak to asi nebude o racionalite, alebo iracionalite tejto teorie.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Fox za Ut november 17, 2009 8:59 pm

Zaujimalo by ma kolko zivotaschopneho nosime napriklad po dinosauroch. Ak niekto moze mat vyrastok siesteho prstu na ruke z toho obdobia, tak toho musi byt v DNA naozaj dost.

Fox

Počet príspevkov : 42
Registration date : 31.10.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Sandra za So november 21, 2009 2:04 pm

Vydať sa rozpoznávať DNA je ako lúštiť v čiernej diere. Tých génov je jednoducho hrozne veľa a ľudský genofond ešte nikto celý nerozlúštil.
Od opíc sa ľudia ževraj odlišujú 4%. Dosť veľa z tých 96% génov síce používame, ale nie všetky. Iba ťažko ti na to niekto môže presne odpovedať aj pokial ide o primáty a už vôbec o plazy, lebo ťažko to niekto môže odhadnúť presne.

Sandra

Počet príspevkov : 112
Age : 31
Location : Bratislava
Registration date : 12.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi http://zeleny.naturalforum.net/html-h2.htm

Návrat hore Goto down

evolucia

Odoslať pre Fox za Po november 23, 2009 7:54 pm

Ale genofond niektorych rastlin a napriklad muchy uz bol rozlusteny. Ich evolucia asi aj preto prebieha rychlejsie, lebo ich organizmi niesu az take velke a neobsahuju taky pocet genov, takze zmeny su vidiet rychlejsie. Ajtak si niesom isty ci mohli s presnostou odhadnut, ktory z tych genov na co sluzi a ci išlo naozaj o vsetky z nich. Pravdepodobne neslo ani tam o cely retazec DNA.

O tych opiciach to viem... a dokonca Simpanzi aj maju rovnake krvne skupinky ako ludia, cize ak by nehrozilo riziko infekcie, alebo hormonalnej nevyrovnalosti, tak Ludia so Simpanzmi si kludne mozu navzajom darovat krv. 96% je naozaj dost vela. Nakoniec ak v Zoo operuju Simpanzov, tak neviem aku inu krv by im mohli davat ak nie prave tu ludsku, alebo im nedavaju ziadnu. Je az notoricky zname, ze evolucia opic je iba na skok od ludskej. Ziadna novinka.

Fox

Počet príspevkov : 42
Registration date : 31.10.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Teistická evolúcia

Odoslať pre Sisa za St december 02, 2009 6:30 pm

Pred nejakým časom som si čítala webstránku o Teistickej evolúcii. Ide podanie predstavy cirkvy o evolúcii samou Rímsko-katolíckou cirkvou. Cirkev sa pred nejakým časom dištancovala od toho čo robila volakedy napríklad s Galileo Galileom, alebo Koperníkom, ktorý tvrdil, že zem je gulatá a nechce sa už dostávať do krýžku s vedou, lebo pochopili, že tadiaľ cesta nevedie. Teda aspoň to tak vyzeralo, že to pochopili všetci, ale z toho čo som čítala na Slovenskom internete sa mi to až takým jasným byť zase nezdá. Možno to vraví pápež a plno dalších predstaviteľov cirkvy, ale stále ostáva dosť veľa fanatikou, ktorý popierajú nielen normálne verejne uznávané teórie evolúcie, ale dokonca aj tú teistické vysvetlenie evolúcie.
čítala som tam ževraj božie slovo nemožno spochybňovať a všetko muselo byť tak ako je to napísané v Biblii. Ibaže podla Biblie vznikol dnešný svet iba pred niečo vyše 4.tisícmi rokmi, lebo predtým bola podla nich záplava a všetko živé ostalo na Noemovej Arche a podobne. Podla Biblie je všetko božou rukou a úplne spochybňujú princíp náhodného výberu génov a prežitia silnejších, alebo schopnejších rozmnožovania. Ako sa vraví, tak božie cesty sú nevyspitateľné a podla toho webu všetko závisí naozaj iba na bohu. Nadpis bol Teistická evolúcia, ale to čo som čítala bolo iba jej popieranie rovnako ako každého iného princípu evolúcie. Ale asi je dosť odveci snažiť sa vyvrátiť niečo čo je vedecky dokázané čítaním Biblie.
Mám taký dojem, že napríklad nový Pápež chápe problémi tohto sveta a snaží sa napríklad vyzívať k riešeniu ekologických problémov namiesto vravenia o božom slove, konci sveta a pekle, ale fanatikou v cirkvy ostáva ešte stále dosť veľa.

Sisa
Anonymný


Návrat hore Goto down

Teistická evolúcia?

Odoslať pre Sandra za Ut december 08, 2009 5:01 pm

To ako taká Teistická evolúcia vôbec môže ísť dohromady s normálne uznávanými princípmi evolúcie, aby sa nevymykala výkladu z Biblie? To už je asi o tom, že či Teistický výklad je naozaj Biblickým, lebo to bolo asi vopred jasné že asi nie zase úplne všetci "veriaci v slovo božie" to asi príjmu.

Sandra

Počet príspevkov : 112
Age : 31
Location : Bratislava
Registration date : 12.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi http://zeleny.naturalforum.net/html-h2.htm

Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Adam za Pi február 19, 2010 1:06 am

Hm... žeby ľudia s genetickou odchýlkou mohli mať dieťa s lepším vybavením... zaujímavá téza o evolúcii. Idea

Adam
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Safi za Pi marec 05, 2010 2:50 pm

Existuje Darwinistická teória evolúcie, Howkinsonová, Neodarwinistická a plno dalších, lebo vždy na tom niekomu niečo nesedelo. Iba ťažko si vyberať, ktorá z tých ponúknutých teorii je teraz akože tá správna, kedže väčšina ľudí nemá žiadne, alebo obmedzené znalosti o genetickom inžinierstve a ako to vyzerá, tak sa na tom nezhodujú, ani samí genetický inžinieri a biológovia, ktorý by o evolúcii mali vedieť asi najviac. Možno to nestojí na školách. Možno ide aj to, že je rozdiel sa niečo naučiť a iba preberať vedomosti a sám na niečo prísť, lebo inak by medzi nimi nebolo toľko táborov zástancov rôznych navzájom si odporujúcich teórii o evolúcii.

Safi

Počet príspevkov : 4
Registration date : 05.03.2010

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Evolúcia

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.