EQ

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

EQ

Odoslať pre Admin za Pi máj 22, 2009 11:32 pm

EQ - Emocionálny kvocient

Na úvod by som o EQ rád upozornil: Na presné rozčlenenie, pochopenie vsťahov a uplatnenie v každodennom živote je jednoducho potrené zo psychologie poznať naozaj viac, takže by bolo dobré keby ste sa vyhli až silným konštatovaniam o svojom okolí. A napríklad najznámejšie emocie zamilovanosti niesú predmetom pojednávaného EQ, lebo tieto testy sú zamerané hlavne na iné emocionálne spektrum.

EQ - (ang) Emotional Quotient - (sk) emocionálne číslo ("hodnota") sa určuje podobne ako "IQ - inteligenčný kvocent" a to aj klasickými testami. čím vyššie EQ jedinca tým väčšie predpoklady snaživosti, systematickosti...
http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/psychologia/15830/iq-verzus-eq
V referáte je zamieňané EQ, teda "emocionálny kvocient" s "emocionálnou inteligenciou" ako to je nazývané a je tam príliš veľa zovšeobecneného, ale ajtak je to referát hodný linku. EQ má viacero elementov a výraz "emocionálna inteligencia" sa môže viac používať u žien, kedže na to majú rozpoloženie mozgu - predpoklady výkonného orgánu, ale vysoké EQ muža ťažko zase úplne vždy nazývať: "emocionálnou inteligenciou", ale skôr presnejšie by bolo "emocionalita...". EQ má viacero zložiek, ktoré sú podmienené fyzicky aj psychicky. Niektoré zložky EQ sa s IQ priečia a iné sa naopak s IQ navzájom podporujú k správnym riešeniam, zmyslom.

Neverím výsledkom EQ.testov, lebo:
- Vyhodnocuje sa obyčajným súčtom, ale je v nich meraných viacero nezávislých črt osobnosti, či schopnosti, ktoré spolu kooperujú, teda ide aj o pomer a ak by jedna z črt bola nevýrazná a odlišná , tak to má kvôli kooperácii zložiek znižovať hodnotu ostatných v rámci celkovej hodnoty EQ a ak je z jednej črty nízske bodové ohodnotenie a za inú silnejšiu meranú črtu je možné nahnať body, tak to by znamenalo, že nemusí dojsť k správnemu určeniu schopnosti pohybovania a úspešnosti v spoločnosti. Jednotlivé črty majú diametrálnu hodnotu a ajtak sú hrubo sčítané bez vzorca.
- Za dalšie: ak by sme si to predstavili na grafe, tak tam majú byť výrazné kryvky, alebo miniparabole a nie predpovedanie s jednou priamkou a to že ide iba nahor...

Rozdieli medzi IQ a EQ:

IQ – dôvtip
EQ – dôvtip

1.IQ) individuálne rozoznávať zmysel
1.EQ) sprostredkovať zmysel
1.) Vlastný myšlienkový pochod _vs._ učenie sa od iných

2.IQ) izolovaný
2.EQ) zapojený
3.IQ) premýšľanie, hĺbanie
3.EQ) asociovanie
4.IQ) rozhodovať logicky
4.EQ) rozhodovať metódou pokusu a omylu
5.IQ) zhromažďovanie faktov
5.EQ) hľadanie nových ideí
6.IQ) čas
6.EQ) tempo, netrpezlivosť
7.IQ) analyticky
7EQ) všeobecne
8.IQ) „tvrdé“-presné fakty
8EQ) „mäkké“-nekonkrétne všeobecné informácie
9.IQ) „ľavá hemisféra“
9EQ) „pravá hemisféra“
10.IQ) slová a iné fakty
10EQ) ľudia a situácie

Výsvetlívka: pre správne pochopenie textu sa vyhýbajte spájanie si termínu: "vtip" s termínom nachádzajúcom sa v texte: "dôvtip", lebo významová podstata termínu "dôvtip" použitá v texte nemá nič spoločné s úvahami o ľudoch a situáciách, vtipkovaním a inteligentný ani niesú žiadny vtipálkovia, nemajú radi sarkazmi, ironiu... aj ked´niektorý EQ-ný ich oblibujú.

Naposledy upravil Admin dňa Po december 28, 2009 4:41 am, celkom upravené 47 krát.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: EQ

Odoslať pre Sandra za So máj 23, 2009 1:04 pm

Totiz ide iba o to, ze by EQ a IQ sa navzájom negatívne ovplyvnovali, alebo ako je to s tou: netrpezlivostou a nedochvílnostou, zovseobecnovanim...?

Sandra

Počet príspevkov : 112
Registration date : 12.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi http://zeleny.naturalforum.net/html-h2.htm

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Admin za So máj 23, 2009 9:13 pm

Sandra napísal:Totiz ide iba o to, ze by EQ a IQ sa navzájom negatívne ovplyvnovali, alebo ako je to s tou: netrpezlivostou a nedochvílnostou, zovseobecnovanim...?
Jasné, že emocionalita osobnosti je zložená z viacerých elementov a ťako ich nazvať jednoducho iba jednotným "EQ", ktoré odvýja správanie rovnakým spôsobom s nasadením podla výsledného emocionálneho kvocientu testov a EQ.testy sú preto veľmi nespolahlivé.

To ak niekto dokáže 2.hodiny tlachať o reality show neznamená, že je inteligentný, ale na druhú stránku je spoločenský, konzumný typ s vysokým EQ. Sú ale napríklad aj iné zložky EQ, ktoré nemajú s týmto nič spoločné. Ale samozrjeme, že tý utlachaný, ktorých témy sú ľudia a sytuácie sa lepšie začleňujú.

Tak napríklad:
- Pokial ide o ten čas, tak existujú aj dalšie faktori, ale napríklad:
Inteligentný sa riadi faktami a nie "múdrimi" radami typu: "radšej prísť k autobusovej zástavke o 15.minút skôr ako prísť 1.minútu neskoro" a radšej si vypočíta koľko mu čo trvá. Ak nieje faktický dôvod, prečo by mal inteligentný prísť k autobusu skôr, tak tam tak skoro nepôjde. Toho s EQ k tej zástavke dotiahnu emocie. Tak isto ho neovplyvní, že niekedy zmeškal, lebo musí byť na faktoch založený predpoklad, že by mohol zmeškať znova, ale narozdiel od inteligentného, tak emocionálneho znova ovplyvnia emocie namiesto faktov.
- Inteligentný neasociuje a emocionálny áno ako napr.: "čierna - negatívna, špinavá", "s vyholenou hlavou - s hlúpou hlavou, s rovnakou násilnou neonacistickov povahou"...

Naposledy upravil Admin dňa Ut máj 26, 2009 10:16 pm, celkom upravené 10 krát.

Admin
Administrátor fóra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Sandra za So máj 23, 2009 10:57 pm

Vtipálkovia sa začleňujú najrýchlejšie, ale niekedy sa aj stretnú s nepochopením. Ale ak ti mám niečo prezradiť, tak reality show lezú na nervy bárs komu a nemusí mať nízske EQ. Bola doba, kedy na Slovenských súkromných kanáloch nebolo možné v televízii o 20.hodine sledovať nič iné.

Sandra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Admin za Ne máj 24, 2009 2:45 pm

Vtipálkovia, ktorý radi strapňujú majú komplexi menejcennosti. Na vtíkoch je z pravidla robenia vtípkov niečo ponižujúce.
Ani ja nesledujem reality shows, lebo sa pri tom jednoducho nudím a ťahá ma to inam. Ja, ale posledné roky nesledujem ani Tv a filmy celkovo pokial mi naozaj nemajú čo dať, lebo sa pri nich zase nudíevam, alebo ma to ťahá k niečomu inému. Chápem ak niekto potrebuje vidieť správy a podobne, ale pokial ide o: reality show, väčšinu filmov a seriály... Ale ako väčšina deciek z, ktorých vyrástli ekoaktivisti som odrastal na dokumentrárnych filmoch. Neviem, ale predpokladám, že aj mnohý iný v dectve sledovali dokumentárne filmy.

Admin
Administrátor fóra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Sandra za Ne máj 24, 2009 8:39 pm

Ale tý s vyšším EQ sú snád empatickejší, tak aké ponižovanie? Alebo snád EQ nieje z časti aj o tom? Inak niesú napríklad komplexi z akné ako komplexi menejcenosti z dectva.

Sandra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Admin za Ne máj 24, 2009 9:11 pm

Sandra napísal:Ale tý s vyšším EQ sú snád empatickejší, tak aké ponižovanie? Alebo snád EQ nieje z časti aj o tom? Inak niesú napríklad komplexi z akné ako komplexi menejcenosti z dectva.
EQ testy majú určovať schopnosť začlenenia, predpoklady úspešnosti v spoločnosti. Ten kto tiahne so silnejšími, teda najčastejšie s väčšinov, lebo preberá ideologizmi iných je schopný začlenenia, čiže sa nestane silnou osobnosťou, ktorá by kvôli vlastným ideám vystúpila z davu a jediná prejavila empatiu voči jednotlivcovi, lebo by sa tým vyčlenila zo skupiny ostatných, alebo hociakej skupiny a pretrhala by sociálne vsťahy. Emocie, či ideologie sú u ľudí s vysokým EQ preberané, zdielané vgzájomne v rámci skupiny, takže niejde iba o začlenenie, ajked´nieje EQ s rovnakou hodnotou vždy s rovnakou reakciou, lebo naozaj ide aj o nakombinovanie elementov EQ viac než o celkovú hodnotu. A ešte tam je určite v niekorých smeroch kryvka a nie priama úmera, ale ak chce niekto zovšeobecňovať...

Poznal som dievča, ktorá mala nejaké schopnosti pohybu v spoločnosti, silnú osobnosť, aj silné empatické schopnosti, bola inteligentná takže o nej by sa to povedať dalo, ale testy sú stavané, tak, že merajú viacero rozdielnych črt a vysoké hodnotenie z jednej črty osobnosti može vyrovnávať chýbajúce body za inú črtu. V naozajstnom živote je to tiež veľmi variabilné podla toho ako sú vlastnosti osobnosti namiešané a v akej spočnosti daný človek žije.

Na týchto EQ testoch je odveci, že je v nich spojené meranie niekoľko od seba samostatných črt, vlsatností osobnosti do jedného výsledného čísla priamym hrubým súčtom bez hociakého vzorca. Otázka empatie je kvôli tomu veľmi otázna.

Admin
Administrátor fóra

Návrat hore Goto down

EQ testy

Odoslať pre sss za So jún 27, 2009 9:39 pm

Nejaké eq.testy som už aj robil, ale bol som z toho dosť prekvapený ako to dopadlo. Tie EQ testy nedopadli až tak úžasne ako som očakával a pritom v spoločnosti naozaj som veľmi úspešný človek.

sss
Anonymný

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Sponsored content

Sponsored content

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra: