Autodeštrukcia buniek Apoptóza

Goto down

Autodeštrukcia buniek Apoptóza

Odoslať pre Admin za Ut máj 19, 2009 5:53 pm

Apoptóza je riadená autodeštrukcia buniek rozkladom DNA kodovaná samým DNA-čkom danej samovražednej bunky. Apoptóza je dôležitá napríklad pre správny enbrionálny vývoj, alebo ako ochrana organizmu pred rakovinotvornými bunkami v organizme.
Ak má ľudská bunka príliš poškodené DNA, alebo stratila funkciu, tak začne produkovať enzým rozkladájúci reťazce DNA.
Pri enbrionálnom vývoji je Apoptóza dôležitá napríklad na odumretie blán medzi prstami a iného nadbytočného plodu a pri bunkách s poškodeným DNA plní funkciu autodeštruktívnej ochrany proti rakovine, ktorá by sa mohla šíriť organizmom.

Anglická medicína kvôli apoptóze novorodencov nedáva všetky deti do inkubátorov, ale naopak ich niekoľko dní podchladujú studeným prúdom vzduchu a Anglické deti nezomierajú a majú vyššie IQ
Počas Anglicko-Argentíbnskej vojny o Shalelandy bojovali Anglický vojaci vo veľmi drsných podmienkach vystavený obrovskému chladu, mnohočetným zranmeniam a so zraneniami ako napríklad: "s odtrhnutou nohou" dokázali prežiť aj 10.hodín bez lekárskeho ošetrenia. Ako dokáže niekto prežiť 10.hodín bez prvej moci s črepinou v mozgu, alebo s odtrhnutou nohou na stehne, ked´v našich zemepisných súradniciach na také zranenia ľudia zomierajú do zopár minút? Odpoved znie: "kvôli podchladeniu u Angličanov nedochádzalo k apoptóze a tiež im záchranári prvej "pomoci" nepodávali infúzie s krvou, ktoré by im umelo zvýšili krvný tlak a zvýšením krvného tlaku by sa im trhali zrazeniny a otvárali vnútorné krvácania na, ktoré by po ošetrení podlahli. Po tomto zistení o apoptoze a krvnom tlaku sa zásadne zmenily zásady Anglickej medicíny ku predu.

Apoptóza nastáva iba pri telesnej teplote niečo nad 35.stupňou celzia. Možno je to číslo iné, po rokoch od sledovania vysielania v Tv z UK už neviem presne. Toho sa v Británii a USA využíva pri zabraňovaní odumierania buniek novorodencov, ktorý mali počas pôrodu nedostatok kyslíku v mozgu, alebo ich postihlo niečo iné kvôli čomu by im mohli hromadne odumierať bunky neskôr v dôsledku apoptózy. Nedôjde potom k strate IQ a vôbec nie kretardácii, alebo úmrtiam detí.
U nás by také dieťa ihned´ po nasadení liečby, vyšetreniach a očistení vložili do tepla inkubátora, ale v Anglicku postupujú opačne a deti radšej preventívne na niekoľko dní podchladujú. Dosiahnú tým to, že novorodenci, ktorý by sa u nás počas vývoja stali retardovaný, tak v Anglicku z nich kvôli postupu medikov, ked´deti niekoľko dní po narodení, alebo inokedy po nejakej mozgovej príhode podchladia vyrastajú ľudia s úplne normálnym IQ.


Dominový efekt apoptózy
Napríklad pri konzumácii alkoholu, alebo drog ako pervitín, či Marihuana dochádza k hromadnému odmumieraniu buniek v dôsledku apoptozy. Bunky vtedy odumierajú nerovnomerne po oblastiach mozgu, pretože až toľko buniek nezomiera na dôsledok nekrozy alkoholom a iným, ale nastáva dominová reakcia v dôsledku voľkého šírenia enzýmov rozkladajúcich DNA buniek pri apoptóze aj k DNA dovtedy nepoškodených buniek.
Dominový efekt autodeštruktívnych enzýmov zabíja okolité bunky sebevražednej bunky, ktoré sa zabijú tiež a autodeštrukcia sa šíri od jednej bunky k druhej.

Rozdiel medzi nekrozou a apoptozou je aj v tom, že za normálnych okolností sa vnútro buniek po autodeštrukcii nevytečie k okolitým bunkám, ale pri dominovej reakcii apoptozy tomu, tak nieje ako pri individuálnych autodeštrukciách. Na koľko na bunky pôsobý viac vplyvou ako škodliviny vyvolávajúce samú apoptozu a nielen vlastné sebevražedné enzými buniek, tak v dôsledku narušenia bunkových membrán - stien bunkového obalu DNA sa apoptózické enzými voľne šíria po okolí sebevražedných buniek a vyvolávajú dominové reakcie. Dominovou reakciou označujem reťazec apoptoz - úmrtí buniek vedla seba ako, ked´jedna padá za druhou a jeden objekt zbúra druhý pri hre: "Domino".

čo to znamená? Znamená to, že ak napríklad niekto vypije 2.pivá, tak nezomrie 2.násobok buniek ako, keby vypil 1.pivo, ale zomrie ich 4-5.násobok. Ide o nepriamu úmernosť . Alkohol nezabíja len primárne, ale aj sekundárne. Ale toto číslo: "4-5" je uvádzané iba k priblíženiu dominovej reakcie, lebo na to nemám presné štatistiky odumierania a premenné, na vytvorenie v tomto prípade veľmi jednoduchého vzorca a výpočet.

Kanabinoidy apoptózu podporujú a nikotín jej zabraňuje
Jedným z hlavných faktorov rakovinotvornosti, ak nie ten najpodstatnejší je schopnosť buniek vykovať apoptózu. Kanabinoidy z Marihuany napomáhú odumieraniu buniek s chybným/poškodeným DNA z, ktorých sa stávajú rakovinotvorné bunky a nikotín práve naopak blokuje metabilcký proces pri, ktorom dochádza k sebevražednej autodeštrukcii buniek. Síce podla výskumov Marihuana spôsobuje rakovinu prostaty, ale na druhú stranu bojuje s rakovinou pľúc, s leukémiou... a pacientom môže v priemere predlžiť život až od 36%.
Pokial, ale ide o nikotín, tak to určite nieje žiadny vitamín, alebo živina a je rakovinotvorný, kedže poškodzuje DNA buniek. Na koľko im bráni v autodeštruktívnej apoptóze, tak je jasné aké sú jeho rakovinotvorné účinky na organizmus.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Apoptóza

Odoslať pre Rovet za Ne jún 21, 2009 6:01 pm

V celku zaujímavé... takže chlad zabraňuje apoptóze? Tak podla toho čo som tu čítal, tak apoptóza je veľmi relevantný faktor, ktorý vplíva na odumieranie buniek ako napríklad pri alkoholizme, toxikománii, nedostatku kyslíku v mozgu a podobne. Dá sa to zhrnúť aj tak, že chlad je liečivý, alebo nejaký antiapoptózický? Lebo už druhá vec je, že aj kvôli chladu môžu bunky odumierať a chlad znižuje zásobovanosť buniek krvou, kvôli zníženiu krvného tlaku.

Rovet

Počet príspevkov : 5
Registration date : 21.06.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Autodeštrukcia buniek Apoptóza

Odoslať pre Admin za Po jún 22, 2009 12:53 am

Nikde som predsa nenapísal, že by bolo zdravé omrzanie, iba som spomenul že nejaká forma ochladenia organizmu, respektívne jednotlivých buniek v bunkách zabraňuje proces apoptózy.

>článok o liečení chladom<
Tu je niečo o využití terapie chladom v stredoeuropskych zemepisných súradniciach.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Autodeštrukcia buniek Apoptóza

Odoslať pre Anonym za Št august 06, 2009 5:03 pm

Takze nikotin nieje apoptozicky?

Anonym
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Autodeštrukcia buniek Apoptóza

Odoslať pre Tobi za Št august 06, 2009 8:28 pm

Ak si citala, ze apoptozu nesposobuje, ale je naopak apoptozicky, tak preco ta otazka? Myslis, ze ak sa na nieco spitas 5.krat, tak z tych istych zdrojov dostanes vzdy inu odpoved?

Tobi

Počet príspevkov : 73
Location : Bratislava
Registration date : 07.05.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Autodeštrukcia buniek Apoptóza

Odoslať pre Fox za So október 31, 2009 6:16 pm

Nikotin je dokonca nielen anti-apoptozicky aj protizapalovy pre mozog, ale stale ide o blokovanie telu vlastnych imunitnych mechanizmov. To ak ich nikotin blokuje stale nieje dobre. Prijatelne je iba ak je ztlmena prehnana imunitna reakcia, ale nie kazda. Okrem toho vyvolava rakovinu a kadeco ine. Ak je nejaka bunka rakovinotvorna kvoli splodinam z fajcenia, tak jasne, ze je najlepsie ak ju postihne apoptoza.

Fox

Počet príspevkov : 42
Registration date : 31.10.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Autodeštrukcia buniek Apoptóza

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.