Temná hmota

Goto down

Temná hmota

Odoslať pre Admin za Po február 09, 2009 1:32 am

"Temná hmota" je termín pre označenie hmoty-"skrytej hmoty", ktorú vo vesmíre v roku 1933 objavil Fritz Zwicky. Kedže tútu formu hmoty nieje vo vesmíre možné pozorovať optikou ( lebo s touto hmotou fotony nereagujú normálne ako s inou hmotou), tak to nebol objav ako taký skôr, iba jeho domienka, ktorú nevedel podložiť . švajčiarsko-Americký vedec Zwicky sa nazdával, že obeh telies v galaxiách sa neriadi iba gravitáciou viditeľných telies, pretože pri premenných rýchlosti obehu a gravitácie mu jednoducho nevychádzali výpočty. Postupom času táto teoria bola dokázaná.
Najlepší dôkaz o existencii temnej hmoty bol pozorovaný z hubbleového teleskopu, ktorý je vzdialený 5.miliárd svetelných rokov a táto záhadná temná hmota je s priemerom 2,6.milionov svetelných rokov.
Podľa najnovších meraní by mal byť vesmír zložený z 23% z temnej hmoty, zo 73% z "temnej energie", inými slovami: "skrytej energie" a iba zo 4% je z viditeľnej, respektívne aj iným spôsobom než len meraním gravitácie extravertne zaznamenávateľnej hmoty. Vesmír je iba zo 4% z "normálnej" nám z časti známej hmoty.
V podstate sa toho dotýka, aj teoria superstrún, M-teoria, či teoria všetkého... Temná hmota sa najčastejšie objavuje v hmlovinách a je možné ju zaznamenať tam, kde je hmota ešte neusporiadaná a nové telesá sa iba tvoria ako napríklad v spomínaných hviezdnych hmlovinách.

Aj bez teorie superstrún, ktorá napríklad pri M-teorii počíta s 11.dimenziami. Albert Eistein počítal s minimom 4.rozmerov vesmíru. (Dimenzia je od slova Dimension-rozmer). ľudia nedokážu rozmýšlať o priestore inak než iba v 3D+štvrtý času, čiže v 3.rozmeroch priestoru. Temná hmota nieje zložená z častíc na aké sme zvyknutý napríklad na zemi v našich 3D. Tieto častice temnej hmoty niesú bežne viditeľné v našom časopriestore a tom našom časopriestore vesmíru sú zaznamenávané iba vdaka silnej gravitácii. Asi treba podotknúť, že M-teoria ešte nebola na plnej čiare potvrdená, ale viac než 3. dimenzionalita vesmíru o, ktorej hovoril Einstein áno.

V podstate 4% hmoty, ktoré napríklad tvoria zem a sú zaznamenateľné v našom časopriestore ako napríklad voľným okom, hrajú v iných dimenziách rovnakú rolu ako temná hmota v našom časopriestore. V našej dimenzii sa temná hmota prejavuje gravitáciou a hmota z našom časopriestore sa v iných časopriestoroch pravdepodobne prejavuje relatívne podobne. Náš svet je zase temnou hmotou pre iné časopriestory v iných dimenziách.

Ak väzmeme do úvahy, že nám známa hmota tvorí iba 4% podiel hmoty vesmíru, tak je možné si ľahko predstaviť, že je iba veľmi málo vedomostí o svete v, ktorom aj mi sami žijeme. Na "vedu" je to enormne málo.


Naposledy upravil Admin dňa Št január 21, 2010 9:34 am, celkom upravené 7 krát.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Temná hmota

Odoslať pre Admin za Ne júl 05, 2009 2:36 am

Video, respektívne film o temnej hmote:


Naposledy upravil Admin dňa So október 31, 2009 10:48 pm, celkom upravené 2 krát.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Temná hmota

Odoslať pre Fox za So október 31, 2009 8:57 pm

Takych profakov ako bol v tom filme o Temnej Hmote, "aneb" "Co je to ten vesmír" by pocas celeho mojeho procesu, kedy som prechadzal skolami chcel mat aj ja.

Fox

Počet príspevkov : 42
Registration date : 31.10.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Temná hmota

Odoslať pre Sandra za Ne november 01, 2009 2:46 pm

Pri takom známkovaní? Kto by nechcel.

Sandra

Počet príspevkov : 112
Age : 31
Location : Bratislava
Registration date : 12.01.2009

Zobrazit informácie o autorovi http://zeleny.naturalforum.net/html-h2.htm

Návrat hore Goto down

Re: Temná hmota

Odoslať pre Tobi za St november 18, 2009 1:09 am

Najpopularnejsi profak.

Tobi

Počet príspevkov : 73
Location : Bratislava
Registration date : 07.05.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Temná hmota

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.